Osoby, które są na diecie bezglutenowej, niskowęglowej lub wysokobiałkowej posiadają spore problemy, z włączeniem do jadłospisu pieczywa. W wyszukaniu najzdrowszej alternatywy dla chleba białego czy razowego, warto jest zainteresować się wypiekami ze zdrowych oraz dostarczających cennych wartości odżywczych mąk. Tutaj idealnym rozwiązaniem okazuje się chleb kasztanowy. Jakie właściwości prozdrowotne posiada? Jaki jest jego skład? Jak przygotować go w domu? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/co-jesc-zamiast-chleba-sprawdz-nasze-propozycje/
Chleb kasztanowy – właściwości prozdrowotne
Mąka kasztanowa góruje nad mąką pszenną pod wieloma względami. Przede wszystkim chodzi tutaj o wartości odżywcze, a ponadto, mąka kasztanowa jest wolna od glutenu. Chleb kasztanowy wpływa niezwykle korzystnie na całe nasze zdrowie. Dostarcza cennych składników odżywczych, nie stanowi więc źródła pustych kalorii, a wręcz przeciwnie uznawany jest za wartościowy posiłek.
Spożywanie chleba kasztanowego minimalizuje ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Dostarczone bowiem błonnika, który ogranicza wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego, a także stanowi cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu, że posiada w sobie potas, normalizuje ciśnienie krwi oraz reguluje pracę mięśni. Zawartość żelaza sprawia, że może on służyć jako profilaktyka dla rozwoju anemii.
Lista składników chleba kasztanowego
Podstawowym przepisem na kasztanowy chleb, jest ten składający się z następujących składników:
- 250 g mąki kasztanowej
- 350 g mąki pszennej
- 7 g drożdży instant
- 300 ml ciepłej wody
- łyżeczka soli i dwie łyżeczki cukru
- 100 g rodzynek
Chleb kasztanowy – jak przygotować go samodzielnie?
Życzenie chyba rozpoczynamy od przygotowania zaczynu. Do jego przygotowania mieszamy 200 ml wody, drożdży, połowę mąki pszennej oraz 2 łyżeczki cukru. Następnie do wyrośniętego zaczynał należy dodać obie mąki przesiać przez sito, dodać resztę wody oraz dosypać łyżeczkę soli. Do tak wyrobionego ciasta dodajemy rodzynki, po czym zostawiamy je do wyrośnięcia, ciepłym i suchym miejscu.
Po godzinie formujemy bochenek w foremce i pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około 40 minut. Formułę chleba wzbogacić możemy dodatkowo kakao, orzechy lub aromatyczne przyprawy, tak jak goździki czy kardamon. W taki sposób może zastąpić klasyczny piernik w zdrowej wersji przy świątecznym stole.
Jak jeszcze zastąpić pieczywo białe?
Osoby, które chcą wyeliminować z diety pieczywo, które wytwarzane jest z mąki pszennej mogą samodzielnie wypiekać różne wersje chleba. Najciekawsze propozycje to bochenek bananowy, chleb z kaszy i fasoli, sklep warzywny czy pomidorowy. Dużo mniej kaloryczną opcją jest zastąpienie chleba surowymi warzywami, takim jak kawałki papryki czy plastry cukinii, na których smarujemy pastą warzywną czy twarożek.
Zobacz też: http://bio-amore.pl/woda-cytryna-idealny-sposob-odchudzanie/