Każda rzecz może mieć swoje wady i zalety – podobnie jest z treningami. Nie na każdego dobrze zadziała chociażby popularny ostatnio split, przy którym konieczne jest rozdzielenie dni treningowych na poszczególne partie mięśniowe. O ile zaawansowani użytkownicy siłowni bardzo często korzystają z tego systemu, dla osób początkujących nie będzie on zbyt efektywny.
O wiele lepiej może się u nich sprawdzić klasyczny trening obwodowy na siłowni
Pozwala on nie tylko na nabranie dodatkowej masy mięśniowej, ale też umożliwia spalenie setek kalorii w ciągu zaledwie jednej godziny, poprawia kondycję, dba o wydolność organizmu i ulepsza samo zdrowie. Trening obwodowy nie jest trudny i można go wykonać niemalże w każdych warunkach. Chcąc ćwiczyć w domu, w roli obciążenia wystarczy wykorzystać masę własnego ciała, a trenując na siłowni – skorzystać ze sztang, hantli i innych obciążeń. Na czym jednak dokładnie będzie polegać taki trening? U kogo się on sprawdzi, a kto zbyt wiele na nim nie zyska?
Po raz pierwszy o treningu obwodowym zaczęło być głośno już kilkadziesiąt lat temu. To właśnie w tamtych czasach przeżywał on swój szczyt popularności – dziś jakoś o nim zapomnieliśmy, przestawiając się na modne „splity” bądź tradycyjne treningi całego ciała. Ostatnio jednak coraz częściej to właśnie trening obwodowy (nazywany również stacyjnym) pojawia się w ofertach licznych klubów fitness i siłowni. Ten, kto nie potrafi jeszcze samodzielnie go wykonywać, może po prostu zapisać się na grupowe zajęcia i szkolić swoje umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów. W taki sposób o wiele łatwiej jest opanować prawidłową technikę.
Tak naprawdę każda osoba, która dopiero co rozpoczyna swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi, powinna za pierwszym razem udać się na zajęcia z trenerem lub przynajmniej wykupić sobie godzinną lekcję indywidualną u takiej osoby. Jeżeli człowiek od samego początku zacznie oswajać się z właściwą techniką poszczególnych ruchów, nie nabierze nieprawidłowych nawyków, które potem trudno jest zwalczyć. A technika to podstawa. Bez niej nawet najlepiej ułożony trening obwodowy na siłowni nie tylko nie okaże się skuteczny, ale też zwiększy ryzyko doznania kontuzji.
W treningu obwodowym każde ćwiczenie należy wykonywać jedno po drugim. Taki plan może składać się np. z sześciu do ośmiu różnych ruchów, przeznaczonych do wzmacniania różnych grup mięśniowych. Po wykonaniu pełnego obwodu (składającego się ze wszystkich wyznaczonych ćwiczeń), należy zrobić sobie krótszą przerwę. Może ona trwać od minuty do nawet kilku minut, w zależności od tego, jak intensywny i wymęczający jest sam obwód.
Po jego wykonaniu trzeba uspokoić tętno, obniżyć je i złapać oddech. Oczywiście zawsze tą pierwszą serię najłatwiej będzie wykonać, dlatego też przy niej można pokusić się na sięgnięcie po większe obciążenia. Przy każdym kolejnym obwodzie trzeba je będzie zmniejszać proporcjonalnie do spadającej siły i energii. A czy warto taki trening wykonywać? Kto powinien się nim zainteresować i po niego sięgnąć?
Jedną z głównych zalet treningu siłowego jest to, że jednocześnie pozwala ona na budowę i wzmacnianie mięśni oraz spalanie setek kalorii. Jest bowiem bardzo wymagający. Wykonując wszystkie ćwiczenia jedno po drugim, można poważnie się zadyszeć i zapocić.
Zmotywowany człowiek postara się jednak dokończyć swój obwód, a gdy tylko minie czas przeznaczony na przerwę i krótki odpoczynek, ponownie weźmie się do działania i wykona kolejną serię. W przeciągu zaledwie jednej godziny w taki sposób będzie w stanie spalić nawet kilkaset kalorii! Jest to jeden z najlepszych treningów na redukcji, ponieważ przyczynia się do szybszego utraty wagi i to również dlatego, że podkręca metabolizm. Jednocześnie dba o mięśnie i nie powoduje ich spadku. Wzmacnia całe ciało, przynosząc wymierne korzyści.
Mimo iż te wszystkie zalety treningu obwodowego mogą zachęcić i przekonać do niego mnóstwo osób, nie dla każdego będzie on dobrym wyborem. Wykonując ćwiczenia przy wysokiej intensywności i nie mając zbyt długich przerw na odpoczynek, łatwo można zapomnieć o technice. Człowiek staje się coraz bardziej zmęczony, a to osłabia jego koncentrację.
Mimo iż na samym początku pamiętał o tym, by przy wykonywaniu przysiadów spinać swój brzuch, teraz automatycznie zaczyna go puszczać i nie dba o odpowiednie napięcie mięśniowe. Osoby początkujące takim treningiem mogą sobie zrobić po prostu krzywdę. Jest on zatem przeznaczony dla osób zaawansowanych, które ćwiczą już od przynajmniej paru miesięcy.