Najbardziej dokładne badanie serca, które pozwala na ocenę wyglądu mięśnia sercowego to badanie echokardiografii, potocznie zwane jako echo serca. Dzięki niemu można wykryć nieprawidłowości w budowie serca, wady, niewłaściwe przepływy oraz ocenić wydolność serca. Wyróżniamy dwa rodzaje echokardiografii: echokardiografia przezklatkowa i przezprzełykowa. Jak wyglądają te badania i jak należy się do nich przygotować?
Badanie echo serca przezklatkowe
Jest to specjalistyczne badanie wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarza kardiologa. Do badania nie są potrzebne żadne specjalne przygotowania. Należy rozebrać się do połowy, ściągamy także biustonosz. Kładziemy się na kozetce w pozycji jaka będzie wygodna dla lekarza czyli na płasko, na plecach lub na lewym boku z lewą ręką ułożoną pod głową. Lekarz z pomocą głowicy z przezroczystym żelem bada nas tak jak jest to na zwyczajnym USG. Na monitorze zostaje oceniony wygląd ścian serca, zastawek, prawidłowość przepływów krwi, dotlenienie oraz wydolność. Badanie wymaga od lekarza bardzo dużego skupienia, dlatego nie należy w jego trakcie rozmawiać, tylko należy spokojnie leżeć. Wynik, to wydruk z podanymi parametrami, które zostały oceniane w badaniu.
Badanie echo serca przezprzełykowe
Jest to bardziej dokłada forma badania echokardiograficznego przezklatkowego. Badanie zlecane jest na ogół, gdy wykryta zostaje wada, a wynik nie jest jednoznaczny i lekarze chcą precyzyjniej określić nieprawidłowości lub je wykluczyć. Na badanie echo serca przezprzełykowe trzeba się odpowiednio przygotować. Należy być na czczo, czyli od rana nie należy nic pić ani jeść. Badanie polega na wprowadzeniu głowicy przez przełyk na wysokość serca i w tej pozycji lekarz jest w stanie zobaczyć serce z innej perspektywy niż w trakcie badania standardowego. Aby zniwelować odruch wymiotny pacjenta znieczulane jest gardło odpowiednimi preparatami. Jeśli pacjent sobie życzy, może zostać dożylnie podany delikatny środek uspokajający dla większego komfortu badanego.