Przyspieszone bicie serca – jakie mogą być jego przyczyny?

0
1995
Przyspieszone bicie serca

Jeśli czujesz, że Twoje serce bije zbyt szybko, nie jest to złudzenie. Tachykardia dotyka niemal wszystkich, jednak u zdrowych osób trwa krótko. Przyspieszone bicie serca nie musi być groźne, kiedy jest wynikiem wysiłku fizycznego i stan ten nie utrzymuje się dłużej niż 5 minut.

Przyspieszone bicie serca

Moje serce bije za szybko – co warto wiedzieć o tachykardii?

Uczucie szybkiego bicia serca nie jest subiektywne, jednak zawsze trzeba bezwzględnie zmierzyć ciśnienie. Jeśli częstość bicia serca przekracza sto uderzeń na minutę, mówimy wtedy o tachykardii. Taki stan, który utrzymuje się powyżej 5 minut, bezwzględnie wskazuje na konieczność zgłoszenia się do lekarza.

Przyspieszone bicie serca wywołane niezdrowym trybem życia

Kołatanie serca jest często bardzo wyraźnie odczuwalne w sytuacjach stresowych. U części osób jest wynikiem nerwicy bądź depresji. Wtedy wymaga po prostu leczenia jego przyczyny, czyli psychoterapii. Kołatanie serca może być wynikiem również częstego przyjmowania różnych substancji. Takie dolegliwości mogą odczuwać osoby nadużywające kofeiny, alkoholu, zwłaszcza dzień po jego spożyciu. Rzecz jasna do kołatania serca dochodzi również po zażyciu niektórych substancji psychoaktywnych. Trzepotanie serca może być również związane z paleniem papierosów, a ściślej rzecz biorąc działaniem nikotyny. Zażywanie środków przeczyszczających również może powodować nieprzyjemne uczucie zbyt szybkiego bicia serca. Również niewłaściwa dieta bogata w glutaminian sodu, czyli spożywanie przetworzonej żywności może sprzyjać kołataniu serca. Zatem tu może wystarczyć zrezygnowanie z używek, a także zastosowanie zbilansowanej diety. Należy również pamiętać o uzupełnieniu niedoborów potasu i magnezu w przypadku potwierdzenia takich przypuszczeń w badaniach lekarskich.

Moje serce bije za szybko – to może być choroba serca

Poza sytuacjami, kiedy kołatanie serca wywołane jest przez niewłaściwy tryb życia, zdarza się, że taki objaw jest wskazaniem choroby. Zaburzenia hormonalne mogą być jedną z przyczyn przyspieszonego bicia serca. Lekarz zleca badanie stężenia hormonów tarczycy, by to potwierdzić. Przyczyną może być również wiele chorób serca, z arytmią na czele, dlatego pierwszymi i najważniejszymi badaniami w tym przypadku jest EKG oraz USG mięśnia sercowego, a także wykonanie test tilt – badania pionizacyjnego, które może być wykonane jeśli pacjent nie cierpi na nadciśnienie tętnicze, a także nie jest po zawale bądź udarze mózgu. Takie badanie trwa od 45 minut do godziny, a jego wynikiem jest ustalenie czy pacjent nie cierpi na tzw. zespół wazowagalny, czyli zaburzenia autoregulacji napięcia naczyń krwionośnych.

Zatem przyspieszone bicie serca może mieć różne przyczyny ich znalezienie i wyeliminowanie może pozwolić pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu. Jeśli kołataniu serca nie towarzyszy przyspieszony oddech, potliwość, bladość skóry, czy ból w klatce piersiowej, a także problemy z utrzymaniem równowagi, raczej nie mamy do czynienia z poważnym schorzeniem, a przyczyną niezdrowego trybu życia, jednak trzeba to sprawdzić w badaniach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here