Bardzo często stykamy się z terminem przewiania, ale nie zawsze wszystko wiemy, zatem: Przewianie – jak powstaje jakie są objawy i jak długo trwa?
Zawsze zaczyna się tak samo: ciepły jesienny dzień, który skłania nas do tego, aby zdjąć czapkę, szalik i kurtkę. Jednak gdy się na to pokusimy, nim się spostrzeżemy pogoda ulegnie zmianie i nasz organizm natychmiast się wyziębia. Na skutki nie trzeba długo czekać. Przy przewianiu głowy pojawiają się ostre bóle głowy, problemy z koncentracją oraz ogólne złe samopoczucie.
Kiedy dojdzie do przewiania uszu może towarzyszyć nam uczucie zatkanego aparatu słuchowego, a podczas spożywania posiłków czujemy dyskomfort.
Przewiana szyja, której nie zabezpieczyliśmy przed chłodem niesie ze sobą przykre dolegliwości. Na samym początku kark niemiło sztywnieje, co w rezultacie daje uczucie bólu. Dokucza przy każdym ruchu głowy i szyi. Do tego dochodzi ból gardła, a także klatki piersiowej.
Jeżeli ogólnie źle się czujesz, masz dreszcze i podwyższoną temperaturę, prawdopodobnie to skutki przewiania.
Przewianie – leczenie.
Objawy przewiania dość często mylone są z przeziębieniem wówczas pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to rozgrzanie organizmu. Wirusy najlepiej rozwijają się w temperaturze ok. 33-34 stopni Celsjusza.
Najlepsza w tym wypadku jest gorąca kąpiel np. z dodatkiem jakiegoś olejku. Po takiej kąpieli warto wypić gorącą herbatę z sokiem malinowym lub cytryną, miodem i imbirem, który działa bardzo rozgrzewająco. Jeżeli objawy są bardzo dokuczliwe można wziąć jakiś lek przeciwzapalny (np. ibuprofen). Na dyskomfort górnych oddechowych zalecane są leki w aerozolu, natomiast na ból gardła świetnym rozwiązaniem będą pastylki do ssania. Warto również nasmarować plecy spirytusem kamforowym.
Natomiast w przypadku bólu ucha należy udać się do laryngologa, aby wykluczyć zapalenie.
Jeżeli te objawy nie ustąpią, trzeba koniecznie udać się do lekarza, ponieważ przewiana szyja lub plecy mogą prowadzić do poważnych stanów zapalnych. Przewiany, wyziębiony organizm poddaje się co skutkuje różnym infekcjom, dlatego tez powinniśmy dbać o swoje zdrowie szczególnie w jesiennej porze.
Przewianie: objawy. Ile trwa leczenie „przewianego” organizmu?
[Głosów:1 Średnia:3/5]