Opiekun sztuki

0
1692
Opiekun sztuki

Wybór odpowiednich studiów jest preambułą wyboru przyszłego zawodu. Nie zawsze wykonywany zawód jest ściśle związany z ukończonym kierunkiem, ale lata spędzone na uczelni zawsze tworzą podstawy przyszłego działania zawodowego, mniej lub bardziej bezpośrednio. To, o czym się uczysz przez trzy albo nawet pięć lat, ma zdecydowany wpływ na kształt twojej późniejszej wiedzy i kompetencji. Dlatego warto wybrać kierunek, który cię interesuje, i z którym chcesz wiązać przyszłość. Osobie, która jest zainteresowana zarówno historią, jak i szeroko pojętą sztuką poleca się historię sztuki. Jest to kierunek adresowany do tych, którzy lubią łączyć zamiłowanie piękna i chronologii.
Historia sztuki studia, poradnik dla zainteresowanych.
Historia sztuki jest trochę innym typem studiów niż klasyczny kierunek historyczny. Historia bada przede wszystkim przeszłe wydarzenia i rządzące nimi związki przyczynowo skutkowe. Historia sztuki koncentruje się wokół obiektów kultury, które zostały stworzone w minionych czasach. Wydarzenia historyczne i realia epoki tworzą zaś kontekst, w którym analizuje się poszczególne dzieła. W związku z obszernym zakresem materiału od kandydata wymaga się dobrej pamięci i zdolności do szybkiej analizy danych, szczególnie analizy porównawczej. Prócz zdolności kognitywnych ważna jest też wrażliwość na piękno i wysokie poczucie estetyki. Historyk sztuki powinien mieć lekkie pióro i zręcznie operować faktami historycznymi. Dostanie się na studia oraz utrzymanie na nich z pewnością ułatwi matura rozszerzona z: historii sztuki, języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, religii, etyki oraz języków obcych. Kierunek ten jest ciekawym wyzwaniem intelektualnym, poszerzającym horyzont humanistyczny. Studenci, w ramach zajęć, oglądają dzieła sztuki, oceniają ich poziom artystyczny, uczą się rozpoznawania epok, stylu oraz technik wykonania. Często odwiedzają muzea, galerie, pracownie artystów oraz inne instytucje kultury. Absolwent historii sztuki, prócz rozległej wiedzy historycznej i estetycznej, posiada też kompetencje z zakresu prawa intelektualnego, konserwacji dzieł sztuki oraz procedur administracyjnych związanych z ochroną dóbr kultury.
Historycy sztuki zazwyczaj pracują w muzeach i galeriach. Mogą być kustoszami, kuratorami albo zajmować się wyceną dzieł sztuki. Kolejnym sektorem, w którym jest duże zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku, jest sektor edukacyjny. Historyk sztuki może znaleźć pracę w każdej placówce edukacyjnej albo prowadzić zajęcia i kursy indywidualnie. Nietypowym zastosowaniem wiedzy z zakresu historii sztuki jest praca w reklamie. Znajomość rynku, prawa, estetyki, historii może pomóc w kreowaniu kampanii reklamowych. U historyków sztuki w szczególności cenione są: rozległa wiedza humanistyczna i doskonałe wyczucie piękna. To kierunek wymagający dużego zaangażowania studenta, systematycznej pracy i ogromnego wkładu własnego. Wiele rzeczy trzeba po prostu zapamiętać, by później wykorzystywać je w praktyce zawodowej.

blogfinance24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here