Chroniczne zmęczenie to jeden z sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez organizm, który boryka się z problemami wydolnościowymi. Nie mówimy oczywiście o zmęczeniu wynikającym z całodziennej pracy fizycznej, jeśli jednak podbiegnięcie do autobusu lub wejście na piętro powoduje zadyszkę, to jest to ewidentny sygnał nakazujący zadbanie o naszą formę.
Niepokojące sygnały
Zmęczenie to dokuczliwy, ale nie jedyny znak, jaki wysyła nasze ciało. Długie godziny spędzone przed komputerem, nieregularne i niekoniecznie dobrze zbilansowane posiłki, wreszcie brak ruchu – takie nasilenie niekorzystnych zachowań nie może ujść płazem. Stajemy się rozdrażnieni, wskazówka wagi wciąż wędruje w górę, a podczas okresowych badań lekarz zwraca uwagę na podniesiony cholesterol i zbyt wysokie ciśnienie. Zdecydowanie trzeba wziąć się za siebie, warto jednak zrobić to umiejętnie. Nieprawidłowy dobór ćwiczeń lub ich niewłaściwe wykonywanie nie tylko potrafi zgasić początkowy entuzjazm, lecz może być przyczyną poważnych problemów.
Dobrym przykładem jest tu bieganie. Ten bardzo popularny, zdawać by się mogło, prosty i bezpieczny sport, zamiast poprawy kondycji może spowodować wiele nieprzyjemnych kontuzji. Ich najczęstszą przyczyną jest zbyt gwałtowne obciążenie zesztywniałych połączeń kostnych, które nagle musiały przejść od trybu bezczynności do wzmożonego wysiłku. Nawet lekka nadwaga nie ułatwia im zadania, a jeśli do tego dodamy nieodpowiednie obuwie i zbyt forsownie skonstruowany plan treningowy, to w efekcie uzyskamy niezawodny przepis na kłopoty. Nie zaczynajmy zatem ćwiczeń od wielokilometrowych biegów – na początek wystarczy spacer przeplatany truchtem. Na bicie rekordów przyjdzie jeszcze czas.
Nie tylko bieganie
Warto też przyjrzeć się innym dyscyplinom sportowym, nawet takim, z którymi wcześniej nie mieliśmy styczności. Pływanie i jazda na rowerze to zajęcia, które wymagają wprawdzie posiadania podstawowych umiejętności, jednak w zamian za czas poświęcony na ich rozwój, odwdzięczą się zbawiennym wpływem na niemal wszystkie partie naszego ciała. Do grupy zajęć efektywnych, choć wymagających nauki należy też jazda na rolkach. Wszystkie te dyscypliny łączy wykorzystanie wielu grup mięśni, także tych, których na co dzień nie używamy lub wykorzystujemy jedynie sporadycznie. Jazda na rolkach, podobnie jak pływanie i kolarstwo należy do sportów o zmiennym charakterze wysiłkowym, można więc te formy aktywności traktować zarówno czysto rekreacyjnie, jak i wyczynowo.
Na rozpoczęcie przygody z pływaniem, jazdą na rowerze, no i oczywiście na rolki nigdy nie jest za późno. Naukę można rozpocząć w dowolnym wieku, nie jest ważna płeć, ani sylwetka. A jak zacząć? Przede wszystkim nie przeceniać swoich możliwości i śmiało korzystać z porad profesjonalistów. Cenne wskazówki doświadczonych trenerów i sportowców, starannie przygotowany plan ćwiczeń i własna determinacja szybko przyniosą efekty, a te będą stanowiły najlepszą motywację do dalszego wysiłku. Równie ważny jest właściwy dobór sprzętu – w tym przypadku także warto zaufać fachowcom. Pracownicy sklepu internetowego Sporti ułatwią rozeznanie w ofercie rynkowej, pomogą też dokonać wyboru sprzętu zgodnego z naszymi wymaganiami. Najwyższy czas zadbać o siebie – to nie jest trudne.