Nerwica ma różne oblicza – poznaj jej podstawowe rodzaje

0
979

Przede wszystkim warto obalić w końcu mit, w którym nadmierne lub częste zdenerwowanie utożsamia się z nerwicą. W rzeczywistości zaburzenia nerwicowe to naprawdę szeroka grupa zaburzeń psychicznych – fachowo określana jako zaburzenia lękowe – o różnych objawach i podłożach, które mogą pojawić się w życiu praktycznie każdego człowieka. Sprawdź, po czym poznać najczęstsze odmiany nerwicy.

Nerwica pod postacią fobii, fobii społecznej, lęku separacyjnego, ataków paniki 

Ten typ zaburzeń nerwicowych dość często jest wynikiem traumy. Może również mieć związek z niezaspokojeniem potrzeb emocjonalnych w okresie dzieciństwa. Nerwica lękowa może mieć formę klasycznej fobii, czyli lęku przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Dość dużo osób może kojarzyć ponadto fobię społeczną wiążącą się z silnym stresem pojawiającym się w sytuacjach społecznych oraz lęk separacyjny, czyli bardzo silną obawę przed oddzieleniem od bliskiej osoby choćby na kilka godzin. Zaburzenia lękowe mogą objawiać się np. również w postaci nawracających ataków paniki. Skuteczne leczenie takich trudności najczęściej polega na łączeniu psychoterapii i farmakoterapii.

Nerwica natręctw

Obecnie najczęściej ten typ nerwicy określa się mianem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, lub używa się skrótu pochodzącego z języka angielskiego – OCD. Osoba cierpiąca na takie zaburzenia może borykać się z natrętnymi myślami. Co ciekawe, sama się z nimi nie utożsamia i nigdy ich nie realizuje, choć nie może przestać myśleć np. o skrzywdzeniu bliskiej osoby. Ponadto dość charakterystycznym objawem jest niekontrolowane powtarzanie tych samych czynności, które jest reakcją na natrętne myśli i chęcią powstrzymania się przed realizacją. Osoby dotknięte OCD często myślą, że jeśli np. umyją w ciągu dnia ręce określoną ilość razy, to zabezpieczą się przed zagrażającą życiu chorobą. 

Nerwica depresyjna

W przypadku nerwicy depresyjnej różnego rodzaju zaburzeniom lękowym towarzyszą dodatkowo stany depresyjne. Osoba cierpiąca na ten typ nerwicy nie tylko odczuwa nieuzasadniony lęk, ale także może być smutna, przygnębiona i apatyczna. Co ciekawe, jednocześnie nie jest wykluczone pojawienie się u osoby epizodów  np. nadmiernego pobudzenia. Nerwica depresyjna często jest mylona z samą depresją, w której objawy lękowe nie mają tak dominującego charakteru. Te dwa zaburzenia mogą również wzajemnie sobie towarzyszyć. 

Ostra reakcja na stres lub zaburzenie stresowe pourazowe – kolokwialnie określane jako histeryczne zaburzenia nerwicowe 

Histeryczne zaburzenia nerwicowe najczęściej są sygnałem od psychiki, że nie radzi sobie z jakimiś problemami. Równowaga nerwowa jednostki może zostać zaburzona w wyniku np. gwałtu, wypadku samochodowego czy też bolesnego rozstania. Objawy pojawienia się tego typu nerwicy mogą być jednak bardzo różne. U jednej osoby może wystąpić atak histerii będący wyrazem utraty panowania nad sobą, natomiast ktoś inny może nagle utracić zdolność mówienia. Osoby po traumatycznych wydarzeniach często zmagają się także z przewlekłymi objawami takimi jak powtarzające się napady złości, koszmary senne czy natrętne wspomnienia na temat dramatycznego zdarzenia. Ponadto, w ciężkich przypadkach, występować mogą objawy somatyczne np. drgawki lub pogorszenie wzroku.

Nerwica neurasteniczna

Jest to dość często występujący rodzaj nerwicy, który sam również dzieli się na podkategorie. W przypadku neurastenii hipostenicznej dochodzi zazwyczaj do obniżenia sprawności, a także odczuwania niepokoju i zmęczenia. Z kolei neurastenia hipersteniczna objawia się rozdrażnieniem, nadwrażliwością na bodźce czy też wybuchami złości. Cechą charakterystyczną neurastenii astenicznej jest natomiast uczucie wyczerpania nawet po krótkich czynnościach.

W postawieniu trafnej diagnozy i ustaleniu planu skutecznego leczenia mogą pomóc specjaliści z kliniki PsychoMedic. To empatyczni i zaangażowani specjaliści, którzy mają doświadczenie w leczeniu wszelkiego rodzaju zaburzeń nerwicowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here