Choroby reumatyczne dotyczą zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej występującą chorobą reumatyczną u dzieci jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Jest to choroba o charakterze przewlekłym i występuje najczęściej u dzieci przed 16 rokiem życia.
Choroba polega na tym, że układ immunologiczny dziecka zaczyna niszczyć zdrowe tkanki, a przede wszystkim elementy stawowe takie, jak chrząstka, torebka stawowa czy też wiązadła. W przebiegu choroby bardzo często dochodzi do uszkodzenia również innych narządów, między innymi narządu wzroku oraz narządów wewnętrznych, w tym serca oraz wątroby.
Pierwszymi objawami, które można zauważyć u chorującego dziecka jest utykanie oraz sztywność najbardziej widoczna rano. Poza tym pojawiają się ból, obrzęk, wysięk, trudności w poruszaniu się, a także objawy ogólne takie, jak zaburzenia łaknienia, utrata masy ciała, gorączka oraz zmiany skórne. Aby rozpoznać młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów musi ono trwać minimum sześć tygodni.
Choroba ta występuje w trzech postaciach: skąpostawowej, wielostawowej oraz w postaci układowej.
Z postacią skąpostawową mamy do czynienia kiedy dotyczy mniej niż 4 stawów. Czasami dotyczy tylko jednego ze stawów, najczęściej kolanowego. Kiedy choroba przenosi się na kolejne stawy, mamy do czynienia z postacią rozszerzająca się. W tej postaci bardzo często dochodzi do zajęcia narządu wzroku, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ dochodzi do zapalenia błony naczyniowej. Nieleczone zapalenie błony naczyniowej może prowadzić nawet do trwałej utraty wzroku. Jest to choroba częściej dotykająca dziewczynki.
W postaci wielostawowej dochodzi do zajęcia więcej niż 5 stawów, najczęściej dłoni.
Postać układowa młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów jest bardzo ciężka do zaobserwowania. Najczęściej występują jedynie objawy ogólne.
Leczenie MIZS obejmuje przede wszystkim przyjmowanie środków farmakologicznych, które wyciszają chorobę, hamują proces zapalny oraz niszczenie stawów. Podjęcie szybkiego leczenia jest bardzo ważne dla dalszego prawidłowego rozwoju dziecka.