Blizny odnoszą się do większości spośród nas. Pojawiają się po uszkodzeniach i bledną. Bywają też takie, które zganiają nam sen z powiek, stwarzając kłopoty psychiczne, a choćby i zdrowotne.
We wprowadzeniu wypada omówić wyraźnie z jakimi wersjami blizn mamy do czynienia. Ze względu na ich odmianę wyodrębniamy trzy wersje. Pierwszym z nich są blizny przerostowe, tytuowane w inny sposób hipertroficznymi. Ich początki w większości wypadków określone jest wydłużonym rozwojem gojenia to znaczy w wyniku infekcji. Blizny takiego rodzaju są czerwone, pogrubiałe, wystają ponad poziom skóry, dodatkowo utrzymujące się w brzegu rany. Wraz z mijaniem czasu potrafi dojść do ich etapowego znikania. Drugim wariantem blizn są keloidy, to znaczy bliznowce. Są to zmiany przypominające guzy, które wybudowane są z tkanki łącznej włóknistej. W odwrotności do blizn przerostowych, przywołanych powyżej, wychodzą poza teren rany początkowej. Zwłaszcza główną właściwością takiego typu blizn jest zjawisko, iż nie podlegają niefortunnie samorzutnej redukcji wraz z uciekającym czasem. Keloidy w większości wypadków posiadają zmienny kształty oraz czerwoną lub fioletową barwę. Ich powstawanie związane jest z specyficznymi warunkami do zbyt przesadnego wyrabiania włókien tkanki łącznej. Ostatnim wariantem blizn są blizny atroficzne, tytułowane zanikowymi. Wymienione blizny wyróżniają się z reguły okrągłym kształtem. Ze względu na fakt, że leżą pod poziomu skóry, kształtem przypominają miejscowe zagłębienie. Tworzą się z reguły w wyniku trądziku albo odbytej ospy wietrznej. Do kręgu blizn zanikowych wliczane są równolegle rozstępy.
Powstawanie się blizn jest zwykłym rozwojem gojenia się skóry po różnorodnego typu uszkodzeniach przerywających ciągłość traknki. Uszkodzona skóra naprawiana jest tkanką łączną, a zrastanie się urazu zachodzi na zakresie 4 stopni. Faza 1 jest stopniem zapalnym, jaki posiada genezę w chwili gojenia. W trakcie od 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia, a naczynia włosowate stają się z większym natężeniem przepuszczalne. Rana zostaje wypełniona skrzepem krwi, który jest doskonałym opatrunkiem i zabezpiecza ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Efektem fazy zapalnej jest ograniczona faza zapalna. W tym etapie rana oczyszcza się. Do rany rozpoczynają infiltrować naczynia krwionośne, utrzymuje się to mniej więcej siedmiu dni. W trzeciej fazie inicjuje się pora gojenia. Produkowany kolagen wykonuję rolę wspierania wytwarzanej blizny. Występuje zrównoważona postawa wśród ilością produkowanego kolagenu, a tym, który ulega rozkładowi i usunięciu. Zwłaszcza ważne jest żeby pamiętać o ciągłym myciu rany i dezynfekcji, albowiem zabiegi te zmniejszają groźbę pozostawania blizn. Ostatnią fazą w gojeniu się blizn jest okres przebudowy. Jest to wydłużony etap, który umie trwać od paru miesięcy, nawet do kilku lat.
Na główny wygląd blizny ma działanie mnóstwo składników. Zwłaszcza istotne są wersje urazu, to znaczy wychwycenie czy tworzyły się przez zranienia, oparzenia, lub cięcia chirurgicznego. Na ostateczny charakter blizny ma wpływ jednoczesnie zjawisko w jakim punkcie na ciele się znajduje oraz specyficzne cechy organizmu, do których zaliczamy podatność do bliznowacenia. Różne blizny w czasie wyróżniają się różowym kolorem, jednak wraz z mijaniem czasu bieleją i przybierają perłową barwę. W żadnym wypadku niestety nie wracają do fizjologicznego koloru cery. Podyktowane jest to deficytem pigmentu w tkankach blizny. Poza tym blizny skórne pozbawione są wszelkich przydatków skórnych jakimi są włosy, gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.
Powinniśmy niezapominać, że wygląd zewnętrzny blizny zależy w znaczym stopniu od naszej dokładności w jej pielęgnacji. Nie licząc wykorzystywania kremów i maści przeciwwskazane jest zdzieranie strupków, które wybudowane są w trakcie gojenia się rany. Strupki w trakcie gojenia same kruszeją, a ich zdzieranie potrafi sprowadzić do niepożądanej infekcji oraz natężenia się blizny. Po zabiegach w otoczeniu brzucha lub cesarskim cięciu wypada zabiegać o zachowanie wagi. Zbytnie podniesienie tkanki tłuszczowej sprawi rozciągniecie skóry, a wraz z tym blizny, która będzie większa, o ile rana jest osadzona na strefach zagrożonych zwiększonym tarciem (np. na kolanie, łokciu) wypada ograniczyć zginanie łokcia lub kolana aby nie doprowadzać do porozrywania się blizny.
Laserowe usuwanie blizn w Lublinie za pomocą lasera Emerge TM świadczy gabinet kosmetyczny Laser Look ul. Głęboka 10/36, 20-612 Lublin, tel. 730-082-090. Laser Emerge TM pochodzi z kręgu laserów frakcyjnych. Dopuszczony jest do zabiegów wypłycających zmarszczki, a także jakichkolwiek zmian skórnych wzbudzonych rozwojem starzenia. Zmniejsza poszerzone ujścia gruczołów łojowych, zmienność tekstury cery, powierzchniowe zmiany pigmentowe, rozstępy oraz przede wszystkim pomaga zmniejszać blizny. Przy użyciu jego możliwe jest wyzbycie się niegustownych blizn bez przymusu odwiedzić u chirurga. Rozważa się go więc za świetną alternatywę dla niektórych dróg przełamywania zmian skórnych. Zaczerwieniona cera i opuchlizna w obszarze procedury hamuje się do zera w ciągu 24 do 48 godzin. Wbrew temu nie jest przymusowa rezygnacja z standardowych obowiązków i aktywności. W dodatku laser na blizny Emerge TM jest całkowicie wypróbowany dla organizmu pacjenta i nie pokazuje niepożądanych kłopotów. Wywołuje światła laserowe, które nie dotyczą całej powierzchni tkanki poddawanej zabiegowej, a jedynie pewną jej część w wersji punktów. Jego wszechstronność i elastyczność ułatwia ujędrnienie i napięcie skóry, przez odbudowę oraz wytwarzanie przez fibroblasty świeżych włókien kolagenowych i elastynowych. Należy podkreślić, że laser ten jest zaprojektowany do zabiegów, które nie potrzebują okresu rekonwalescencji, Rekomendowany jej okres jest niesłychanie krótki. Jest to jedno ze szczególnie zaufanych rozwiązań dzięki czemu możliwa jest walka z bliznami różnego pochodzenia. Ilość zabiegów koniecznych do zlikwidowania niepożądanej blizny jest zależna od jej wymiaru. Pierwsze rezultaty można zauważyć już kolejnego dnia, a pełne efekty dostaje się nawet po 3 miesiącach, po okresie gdy skóra zostanie przebudowana i zagojona.
Laser Look, ul. Głęboka 10/36, 20-612 Lublin, tel. 730-082-090