Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty? Poznaj najważniejsze wskazania

0
476
Fizjoterapeuta

Rolą przypisaną fizjoterapii jest przywracanie sprawności ruchowej osobom po urazach i wypadkach, ale także tym, którzy utracili sprawność z bliżej nieznanej przyczyny – np. wystąpienia nagłego bólu mięśniowego. Fizjoterapia jest także świetnym wsparciem w prowadzeniu aktywnego trybu życia. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta – w jakich sytuacjach może okazać się pomocny?

Posługując się pewnym uproszczeniem, wszelkie ograniczenia ruchu są wskazaniem do tego, by poddać się konsultacji fizjoterapeutycznej http://www.orthofit.pl/, a następnie samej fizjoterapii w celu ich wyeliminowania. Wielu ludzi kojarzy pomoc fizjoterapeutyczną wyłącznie z rehabilitacją po przebytych zabiegach ortopedycznych. Jest to oczywiście bardzo istotny fragment tej dziedziny, stanowiący podstawę powrotu do zdrowia ogromnej grupy ludzi. Fizjoterapia to jednak specjalizacja medyczna, która może pomóc szerokiej grupie osób. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że niemal każda osoba dorosła mogłaby w pewnym zakresie skorzystać z pomocy fizjoterapeutycznej.

Poza wskazanym przykładem rehabilitacji pooperacyjnej, ludzie zgłaszają się do fizjoterapeutów zazwyczaj z kontuzjami odniesionymi w różnych okolicznościach – podczas uprawiania sportu, w pracy czy w ramach nieszczęśliwego wypadku. Większość osób jest w takich sytuacjach kierowana do fizjoterapeutów przez lekarzy ortopedów. Niestety także wiele osób decyduje się na funkcjonowanie z bólem lub ograniczoną mobilnością zamiast rozważyć zgłoszenie się do fizjoterapeuty.

Kolejna grupa pacjentów to osoby, które odczuwają nagły ból, którego źródłem są niezaleczone kontuzje z przeszłości. Najczęściej mowa w tym przypadku o bólach kręgosłupa, które wynikają z braku prewencji i stylu życia. Istnieją także choroby narządów ruchu, których leczenie może być wspierane przez zabiegi fizjoterapeutyczne.

Fizjoterapia nie jest dziedziną medycyny, z której należy korzystać wyłącznie wtedy, gdy pojawia się ból lub ograniczenie ruchowe. Warto wziąć ją pod uwagę jako element zapobiegawczy, uzupełniający trening sportowy lub zwiększający mobilność mięśni i stawów w celu poprawy samopoczucia i ogólnej jakości życia. Z fizjoterapii powinny regularnie korzystać zwłaszcza osoby zawodowo lub wyczynowo uprawiające sport.

Na czym polega fizjoterapia? Najważniejsze metody.

Fizjoterapia jest dziedziną dość złożoną, w której w celu przywrócenia lub poprawy zdrowia pacjenta stosuje się różne metody lecznicze. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy:

  • terapię manualną, polegającą w głównej mierze na masażu leczniczym,
  • kinezyterapię, czyli zabiegi oparte na ćwiczeniach ruchowych
  • fizykoterapię, a więc oddziaływanie na organizm różnego typu bodźcami fizycznymi, w celu jego stymulacji.

Każda z tych metod jest zróżnicowana wewnętrznie. Wyróżniamy np. wiele form masażu – jak masaż tkanek głębokich, masaż sportowy czy szwedzki. Kinezyterapia skupia wiele rodzajów ćwiczeń – od biernych, wykonywanych za pacjenta przez terapeutę poprzez izometryczne, wspomagane, odciążane, aż po całkowicie czynne. Fizykoterapia zaś jest pojęciem pod którym znaleźć możemy wszelkie formy oddziaływania na ludzkie ciało za pomocą bodźców, a więc przykładowo zarówno ciepło jak i zimnolecznictwo (krioterapia), laseroterapia, magnetoterapia, hydroterapia czy elektroterapia.

To, która z powyższych form będzie dominująca w procesie terapii, zależy od konkretnego przypadku, wskazań lekarza oraz metod pracy fizjoterapeuty. Cel jest zawsze ten sam – poprawa fizycznego stanu zdrowia pacjenta.

Fizjoterapia – jak zacząć?

Osoby, które nie są pewne, czy ich dolegliwości kwalifikują się do szukania pomocy u fizjoterapeuty mogą uprzednio skonsultować się z odpowiedniego typu poradnią specjalistyczną i rehabilitacyjną, np.  http://www.orthofit.pl/. Wykwalifikowani doradcy określą, czy powód zgłoszenia kwalifikuje się do pomocy ortopedycznej czy fizjoterapeutycznej i zaproponują wizytę u odpowiedniego specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here