Japońska kuchnia imponuje wieloma charakterystycznymi elementami, które mocno odróżniają ją od europejskich upodobań kulinarnych. Smak poszczególnych składników, występujących w tym kraju jest tak unikatowy, że nieraz trudno go odtworzyć w restauracji japońskiej, która występuje na innym kontynencie. Najbardziej znane japońskie dania to sushi i tempura.
Pamiątka z Portugalii
Niewielu miłośników japońskich potraw ma świadomość, że uwielbiana w Kraju Kwitnącej Wiśni tempura to wynalazek europejski. Historia tego dania sięga aż XVI wieku, kiedy to specyficzna forma obróbki warzyw i ryb dotarła do japońskich wysp wraz z portugalskimi statkami. Byli na nich między innymi jezuici, przybyli na misje. Potrawa była spożywana w ramach tak zwanych Suchych Dni (Quatuor Tempora, które dało nazwę tempura). Japończycy mniej docenili nowe wyznanie, z jakim przyjechali zakonnicy, natomiast chętnie przyswoili sobie tempurę, która na stałe zagościła w ich kuchni. Z czasem opracowali własną technologię, która jest stosowana do dziś z małymi modyfikacjami.
Z czego tempura
Do dania tego typu nadają się różne składniki. Najczęściej stosuje się krojone w słupki kawałki warzyw, owoców morza, ryb lub mięs. Wszystkie wymienione elementy muszą być obtoczone w charakterystycznym, cienkim i delikatnym cieście, po czym wrzucane na gorący olej. Smak tempury zależy w głównej mierze od ciasta. Musi być lekkie i chrupiące. Dania tempura podawane są z różnymi dodatkami. W Japonii serwuje się je w wielu miejscach. Mistrzowie tej sztuki to tempura-ya-san, a restauracje, w jakich danie jest podawane to tempura-ya. Najczęściej tempura smażona jest przy gościach i konsumowana natychmiast po usmażeniu.
Ciasto jako podstawa
Delikatne ciasto do tempury to najważniejsza część dania. Dlatego też wymaga odpowiedniego przygotowania. Przypomina ono wyglądem ciasto naleśnikowe, choć w wersji dość gęstej. Ciasto należy energicznie mieszać, może zawierać grudki, ponieważ ulegną one później wysmażeniu. W zależności od potraw stosuje się dwa rodzaje ciasta: do ryb, warzyw i mięczaków zwykle dodaje się ciasto rzadkie (około 100g mąki na 120ml wody). Owoce morza i tłuste ryby łączy się z ciastem gęstszym (około 100g mąki na 70ml wody). Aby przygotować idealne ciasto do tempury wystarczy zmieszać pół szklanki mąki kukurydzianej i pół szklanki mąki pszennej z wodą. Mieszać do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Woda do ciasta musi być lodowata, czym niższa jej temperatura tym lepsza tempura. Najczęściej do ciasta wrzuca się kostki lodu. Pokrojone składniki tempury należy umyć i osuszyć a następnie obtoczyć w cieście i smażyć na głębokim oleju. Gotową tempurę należy odsączyć na papierowym ręczniku i natychmiast podawać.
Tempura bardzo często jest serwowana w towarzystwie sushi. Smaki tych potraw doskonale ze sobą współgrają. Co więcej, samo sushi również można podawać w delikatnym cieście tempurowym. Gotowe rolni należy wówczas kroić dopiero po wyjęciu z oleju.