Jak działa e-zwolnienie?

0
924
Jak działa e-zwolnienie

Nadszedł czas cyfryzacji i wykorzystywania technologii także w służbie zdrowia. Dzięki temu Twój pracodawca dowie się o Twojej nieobecności w pracy w formie online, a Ty nie będziesz musiał/a osobiście zanosić dokumentu-zwolnienia lekarskiego do pracy. Dowiedz się więcej, jak działa e-zwolnienie?

3 proste kroki

E-zwolnienia opierają się na trzech prostych krokach:

  • lekarz wystawia podczas wizyty albo teleporady e-zwolnienie,
  • e-zwolnienie trafia do pracodawcy,
  • chory wraca do domu od razu po wizycie i rozpoczyna spokojną rekowalescencję.

Na e-zwolnieniu znajdują się wszystkie informacje, jakie uwzględniane były na L4 w formie papierowej. Nanoszone są na nie dane pacjenta oraz czas, w jakim jest on uprawniony do przebywania na zwolnieniu lekarskim. Co ważne, pacjent nie musi mieć internetowego konta pacjenta ani profilu zaufanego, aby otrzymać e-zwolnienie. Wdrożony został system połączony z działalnością ZUS – dane z L-4 trafiają automatycznie i bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do pracodawcy. Tak naprawdę chory, który odbył wizytę u lekarza i otrzymał e-zwolnienie, nie musi robić nic więcej, aniżeli wrócić do domu i zająć się już tylko powrotem do zdrowia. 

Kto korzysta z e-zwolnienia?

L-4 w wersji online może wystawić lekarz wszystkim osobom, które są ubezpieczone i mogą korzystać bezpłatnie z usług Narodowego Funduszu Zdrowia. E zwolnienie przysługuje pacjentom, którzy odbyli wizytę w gabinecie lekarskim – zarówno stacjonarnym, jak i tym, którzy zrealizowali teleporadę. Teleporada traktowana jest jak pełnowartościowa konsultacja lekarska.

Zwolnienia elektroniczne mogą być wystawiane pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, zlecenie (jeśli jest odprowadzana składka zdrowotna). O L4 mogą także ubiegać się też osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wtedy e-zwolnienie przesyłane jest automatycznie do ZUS, a wysokość świadczenia chorobowego wyliczana jest ze średniej dochodów z ostatnich miesięcy. 

Jak otrzymać e-zwolnienie?

Należy odbyć wizytę u lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty, który ma uprawnienia do wystawiania L-4. Co ważne, e-zwolnienie od lekarza psychiatry może być wystawione wstecz (czyli z datą wcześniejszą, niż ta, w której faktycznie odbywa sie wizyta). Najlepiej jednak jest nie zwlekać z konsultacją u specjalisty. Nie obawiaj się poprosić prowadzącego lekarza o L4 – pamiętaj, że to Twój sprzymierzeniec w drodze do zdrowia. 

Nowoczesna technologia w codziennym życiu

Oprócz e-zwolnień, od lekarza otrzymać można też e-skierowanie czy e-receptę. Elektroniczny system wdrożony w ramach usług medycznych to ogromna wygoda nie tylko dla medyków, ale także pacjentów oraz pracodawców i ZUS. Każdy z tych podmiotów otrzymuje informacje w wersji online, przepływ danych następuje natychmiast, bez zbędnych formalności, wydruku dokumentów, konieczności ich wysyłania i przetwarzania. Znacznie skraca to czas, jaki potrzebny był na dopełnienie wszelkich oficjalnych działań urzędowych. Pamiętajmy również, że wprowadzenie elektronicznej dokumentacji funkcjonuje w ramach działań proekologicznych. E-zwolnienie, e-recepty, e-skierowania w formie online to przecież oszczędność ton papieru. Miejmy nadzieję, że już niedługo także wszelkie sprawy urzędowe będzie można załatwiać w podobny sposób. Znacznie skróciłoby to czas, za to zwiększyłoby komfort i wygodę każdej ze stron.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here