Na rynku jest wiele książek o dietach. W internecie aż roi się od przepisów. Są diety odchudzające, bezglutenowe, ketogeniczne, niskowęglowodanowe, wysokowęglowodanowe, niskotłuszczowe, wysokobiałkowe i tak można wymieniać w nieskończoność. Jest też dieta lekkostrawna.
Co to znaczy lekkostrawna? Dla kogo taka dieta
Kojarzy się nam raczej z jedzeniem szpitalnym. Ale wcale nie musi tak być. Dieta lekkostrawna polega na dobieraniu takich produktów w diecie, które nie będą obciążać układu pokarmowego a zapewnią nam wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Żołądek odpoczywa przy takiej diecie. Dietę lekkostrawną można zaliczyć do leczniczych, ponieważ stosuje się ją w szpitalach, sanatoriach i dla osób mających dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dieta lekkostrawna jest łatwa w komponowaniu i dla przeciętnego człowieka nie powoduje trudności w wyszukaniu odpowiednich produktów i ugotowaniu prostego obiadu.
Ile posiłków dziennie jest zalecanych przy diecie lekkostrawnej?
Zaleca się 4-5 posiłków dziennie, jak przy normalnym odżywianiu. Ostatni posiłek powinien być jedzony przynajmniej 2 godziny przed snem, żeby nie obciążać żołądka na noc.
Dla kogo dieta lekkostrawna?
Dietę lekkostrawną stosują przeważnie osoby:
– cierpiące na choroby przewodu pokarmowego np. w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit,
– osoby w podeszłym wieku,
– po zabiegach operacyjnych w okresie rekonwalescencji,
– przy nowotworach przewodu pokarmowego,
– ostrym zapaleniu płuc i opłucnej,
– w ostrym i przewlekłym zapaleniu trzustki,
– w zapaleniu pęcherzyka żółciowego,
– po zakażeniach rotawirusami,
– po zatruciach pokarmowych,
– zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego na skutek długotrwałego leżenia np. po operacjach,
– w zespole jelita drażliwego,
– w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
– w refluksie przełykowym,
– w chorobie infekcyjnej przebiegającej z wysoką gorączką,
– podczas odchudzania oraz do oczyszczenia organizmu tzw. detoks.
Jakie produkty stosuje się komponując dietę lekkostrawną? Dieta lekkostrawna – co jeść?
Do skomponowania takiej diety wykorzystuje się produkty:
pieczywo pszenne, chudy twaróg, jajka gotowane na miękko, w koszulkach, delikatne, chude mięso jak: kurczak, indyk, królik, cielęcina, chude ryby jak mintaj, sola, dorsz, gotowane ziemniaki, makarony i kasze, gotowane warzywa: marchewka, buraki, fasolka szparagowa, kabaczek, soczyste owoce, jako desery kisiele, musy, budynie, miód, dżemy bez pestek, do picia rozcieńczone soki owocowe i warzywne, wodę mineralną niegazowaną, słabe herbatki.
Na diecie lekkostrawnej należy ograniczyć lub wykluczyć produkty smażone, tłuste i pieczone, fast-foody i alkohol. Powinno się ograniczyć także błonnik lecz nie całkowicie wykluczyć. Niewskazane są: czosnek, cebula, kapusta, groch, fasola, soja, razowe pieczywo, mocna kawa, woda mineralna gazowana, należy pamiętać o tym żeby potrawy nie były mocno solone i unikać ostrych przypraw.
Dieta lekkostrawna nie jest tylko dla osób chorych. Mogą ją zastosować także osoby całkiem zdrowe, sportowcy. Jest doskonała do zastosowania po świętach, kiedy czujemy się przejedzeni i ociężali. Stosowana jest także w dietach odchudzających i jeśli jest odpowiednio zbilansowana można osiągnąć wymarzoną sylwetkę.
Jakie efekty daje taka dieta?
Przede wszystkim gwarantuje poprawę samopoczucia i daje uczucie lekkości, usprawnia działanie przewodu pokarmowego, uwalnia organizm z toksyn, pomaga w odchudzaniu, poprawia kondycję skóry, paznokci i włosów.
Jakie potrawy można przyrządzić mając na uwadze lekkostrawne jedzenie?
Do lekkostrawnych potraw zaliczają się:
– delikatne zupy np. jarzynowa, chudy rosół, wywar warzywny, zupy gotowane na chudym mięsie jak krupnik,
– lekkie dania obiadowe: ziemniaki na parze z duszonym dorszem, potrawka z kurczaka lub indyka, dania z ryżu, makaronu, kaszy jaglanej i jęczmiennej,
– lekkostrawne śniadania sporządzamy z: kefiru, chudego twarogu, chudej szynki, jajek na miękko.
Na diecie lekkostrawnej możemy jeść naprawdę różnorodnie i w dużych ilościach.W internecie jest coraz więcej przepisów i codziennie możemy wypróbować inny. Nie ma tutaj nudy.
Dietę lekkostrawną można modyfikować w zależności od tego na jakie choroby ma pomóc oraz pod kątem kondycyjnym danego pacjenta np. osoby starsze lub leżące, którym trzeba pomóc w jedzeniu często muszą mieć przygotowany posiłek zmielony na papkę. W tym celu pomocny będzie blender lub mikser. Ktoś może mieć dietę ze zmniejszoną ilością tłuszczu a inna osoba dietę niepowodującą nadmiernego wydzielania soków trawiennych.