Cukrzyca typu II to choroba, której w żadnym wypadku nie należy ignorować. Nieleczona, czy też leczona w sposób niewłaściwy może bowiem doprowadzić do powikłań zagrażających nawet życiu. Dlatego warto wiedzieć, jak jej zapobiegać, a także jak w jej przypadku o siebie dbać.
Przyczyny choroby
Cukrzyca typu II, a więc tak zwana insulinozależna, jest chorobą o podłożu genetycznym. Nie oznacza to jednak, że jeśli nasi rodzice byli cukrzykami, my nimi też na pewno będziemy, albo, że na pewno nimi nie będziemy, jeśli w rodzinie nikt wcześniej jej nie miał. Do rozwoju choroby przyczynia się bowiem w dużej mierze nieprawidłowy tryb życia. Mało ruchu i zła dieta – to wszystko sprzyja zachwianiom w pracy trzustki.
Objawy choroby
Gdy trzustka produkuje zbyt małą ilość insuliny i poziom cukru w naszym organizmie niebezpieczne wzrasta, organizm zaczyna wysyłać różne symptomy. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów wymienić można ciągłe uczucie pragnienia, częstą potrzebę oddawania moczu, uczucie ogólnego osłabienia, nawracające infekcje układu moczowego, szybkie chudnięcie czy oddech, w którym wyczuć można aceton.
Leczenie cukrzycy
W przypadku cukrzycy insulinozależnej bardzo ważne jest, aby podawanej insulinie towarzyszyła odpowiednia dieta. Zbijanie zbyt wysokiego cukru we krwi poprzez zastrzyki powinno zapalić w nas czerwoną lampkę. Jeśli nadal będziemy odżywiać się niezdrowo i będziemy prowadzić siedzący tryb życia, cukier może stać się dla nas cichym zabójcą.
Powikłania choroby
Powikłania cukrzycy potrafią bowiem zagrozić życiu. Wysoki poziom cukru upośledza funkcjonowanie niemal wszystkich komórek, tkanek i organów w naszym organizmie. Nie tylko pogarsza nam się wówczas wzrok, a na stopach pojawiają zmiany miażdżycowe. Również nasze serce oraz mózg pracują coraz gorzej. W efekcie może dojść nawet do udaru czy zawału.
Jeśli poziom naszego cukru jest w normie, dbajmy, aby takim pozostał. A jeśli jest podwyższony, natychmiast zmieńmy tryb życia i zastosujmy się do wskazań lekarza.