Borelioza – jak rozpoznać objawy i leczyć?

0
1733

Borelioza jest to choroba odkleszczowa, powodują ją krętki przenoszone przez kleszcze. Do zarażenia dochodzi poprzez ugryzienie kleszcza, który zaczyna pić krew swojego żywiciela i w tym samym czasie wydziela toksyczne związki przenoszące chorobę. Nie każdy kleszcz przenosi boreliozę, ale po ugryzieniu trzeba mieć na uwadze ryzyko zarażenia. Najczęściej kleszcze atakują na terenach zalesionych, choć mogą także przebywać na obszarach mocno trawiastych. Do najbardziej narażonej grupy zawodowej należą leśnicy, ale trzeba pamiętać, że kleszcz nie wybiera i może zaatakować każdego. Ofiarami mogą być ludzie i zwierzęta, dlatego często zdarza się, że udomowione czworonogi takie jak psy przynoszą na sobie kleszcza, który w efekcie może zostać przeniesiony na jego właściciela.

Najważniejsze pytanie brzmi jednak: Borelioza – jak rozpoznać objawy i leczyć? W przypadku kiedy zostaliśmy ugryzieni, najlepiej od razu oddać kleszcza do badania do laboratorium, aby ustalić, czy był nosicielem choroby. Jednocześnie czekając na wyniki, powinniśmy się udać do lekarza pierwszego kontaktu. Standardowe postępowanie zawiera podanie antybiotyku. Dodatkowo warto skorzystać z dobrodziejstw natury i wspierać się naturalnymi substancjami takimi jak czosnek, czystek i oregano. Jeżeli z kolei nie zauważyliśmy u siebie kleszcza, ale po jakimś czasie występuje u nas rumień wędrujący, to należy postąpić podobnie i udać się do lekarza.

Objawami zarażenia mogą być ogólne osłabienie organizmu, bóle stawów i mięśni oraz ospałość. Jeżeli wszystkie nasze wyniki są w normie, to istnieje prawdopodobieństwo choroby. W przypadku bycia świadomym ugryzienia przez kleszcza albo wystąpienia objawów boreliozy, należy poddać się badaniu na jej występowanie w organizmie. Wynik należy powtórzyć po jakimś czasie od zastosowania antybiotykoterapii.

Świadomość zarażenia może mieć duży wpływ na skuteczność leczenia. Jeżeli jednak dopiero objawy potencjalnej choroby nas uświadomiły o prawdopodobnym ukąszeniu przez kleszcza, trzeba podjąć szybkie kroki, ponieważ choroba w tym momencie może być już daleko rozwinięta.

gdansk4u.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodłoga z bambusa.
Następny artykułTapeta, czy malowanie ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here