Niemowlęta zaraz po urodzeniu są szczególnie narażone na ryzyka różnych zakażeń oraz chorób, ponieważ mają mało rozwinięty układ odpornościowy, który kształtuje się do drugiego roku życia. Kiedy jesteś młodym rodzicem, musisz poznać objawy najczęstszych chorób oraz dolegliwości najmłodszych, żeby wiedzieć, jak odpowiednio się nimi zaopiekować i jak zachować się w razie wystąpienia pierwszych symptomów choroby.
Przeczytaj też: http://www.bazylikamariacka.pl/7-najczestszych-dolegliwosci-u-niemowlat/
Urazy okołoporodowe
Podczas porodu czasami może dojść do uszkodzenia tkanek miękkich, skóry, kości, nerwów oraz narządów wewnętrznych noworodka. Takie urazy nazywają urazami okołoporodowymi lub porodowymi. Tkanek miękkich i naskórka, w szczególności w obrębie głowy noworodka do konsekwencja użycia kleszczy lub próżnociągu. Tego typu uszkodzenia są niegroźne i nie powodują żadnych komplikacji zdrowotnych w przyszłości.
Żółtaczka
Żółtaczka jest powszechnym schorzeniem, który pojawia się u 50% noworodków 2 – 3 dnia po porodzie. Przyczyną tego jest wysoki poziom bilirubiny we krwi, który powoduje, że skóra oraz białka oczu żółkną. Wątroba noworodka po porodzie nie nadąża z przetwarzaniem hemoglobiny, dlatego skóra malucha przybiera żółtą barwę. Spowodowany jest to niedojrzałością enzymów wątrobowych. Z reguły żółtaczka ustępuje samoistnie do 14-21 dnia życia niemowlęcia.
Kolka u niemowląt
Kolka u najmłodszych to bardzo często występujące zaburzenie. Spowodowana jest ona skurczem jelit. Kolka z reguły ustępuje samoistnie. Czy dziecko ciągle płaczę bez powodu, szczególnie wieczorami, może to świadczyć o przeszkadzający mu kolce. Przyczyny kolki u noworodka nie są do końca znane. Wśród głównych powodów wymienia się niedojrzałość układu pokarmowego, nadmierne gromadzenie się gazów, zmiany flory jelitowej, nieprawidłową technikę karmienia i tym podobne. Kolka może pojawić się około 2 tygodnia życia i najczęściej trwa do końca trzeciego miesiąca.
Zobacz też: http://bio-amore.pl/plecak-turystyczny-wybrac/