Co na ból mięśni i stawów? Preparaty i domowe sposoby

0
1111
Co na ból mięśni i stawów

Z wiekiem człowiek coraz bardziej eksploatuje mięśnie i stawy, zaś im więcej doświadczył w przeszłości urazów i schorzeń różnego pochodzenia, tym większe jest prawdopodobieństwo odczuwania przez niego bólu mięśni, stawów, czy uczucia „łamania w kościach”. Jeśli ten opis brzmi znajomo i zastanawiasz się, co stosować na ból mięśni, a co na ból stawów, by szybko poczuć ulgę, a zarazem zapobiec powracaniu dolegliwości, ten artykuł będzie pomocny. Podpowiadamy skuteczne domowe sposoby i sprawdzone preparaty zza aptecznej lady.

Najprostszym domowym sposobem, który przychodzi do głowy osobom zastanawiającym się, co zastosować na ból mięśni, a co na ból stawów, by odczuć ulgę, są ciepłe bądź zimne okłady. Można oczywiście metodą prób i błędów samemu zaobserwować, czy ciepło czy chłód przynoszą większą ulgę w doskwierającym bólu mięśni lub stawów, ale – by sobie nie zaszkodzić – trzeba pamiętać o kilku wskazówkach.

Kiedy i jak leczyć ból mięśni i stawów chłodem?

Terapia zimnem będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku bólu, który pojawił się po urazie. Daje efekt zmniejszenia obrzęku i uśmierza ból. Ponadto chłód obkurcza naczynia krwionośne, co ogranicza wewnętrzne krwawienie w danym miejscu. Zimny okład będzie więc pomocny nie tylko w łagodzeniu miejscowego bólu, ale i w razie gdyby tworzył się siniak czy krwiak. Zimne okłady są przydatne także w łagodzeniu bólu pojawiającego się po zmęczeniu mięśni i stawów, np. po intensywnym treningu. Domową terapię zimnem można przeprowadzać za pomocą lodu owiniętego w materiał taki jak ręcznik czy ściereczka (to konieczne, by uniknąć odmrożenia!). Takiego okładu nie należy jednak stosować dłużej niż 20 minut za jednym razem, można go powtarzać nawet kilka razy dziennie, ale zawsze tak, by pomiędzy takimi sesjami temperatura chłodzonego miejsca na ciel powróciła do normy. Zawiniątko z lodem z domowego zamrażalnika z powodzeniem zastąpią plastry chłodzące, które – podobnie jak inne preparaty opisane w artykule – można kupić tu: https://www.doz.pl/apteka/k4307–Bol_miesni_i_stawow.  Ich hydrożelowa formuła sprawia, że świetnie przylegają do skóry, nie przesuszając jej. Plastry chłodzące najczęściej zawierają mentol, który chłodząc, minimalizuje obrzęki po urazach, a także koi ból.

Kiedy i jak leczyć ból mięśni i stawów ciepłem?

Co na ból mięśni i stawów o pochodzeniu reumatycznym, w przypadku przewlekłych urazów lub bolesnych skurczów mięśni? W tych przypadkach pomoże rozgrzewanie bolącego miejsca. Plastry rozgrzewające z apteki zapewniają odprężenie i rozluźnienie spiętym mięśniom, a także łagodzą ból i wzmacniają krążenie krwi. Jeśli nie masz rozgrzewającego plastra w domu, możesz wziąć ciepłą kąpiel, użyć termofora lub koca czy poduszki elektrycznej. W warunkach domowych można także samodzielnie przygotować prowizoryczny termofor, na przykład wlewając gorącą wodę do butelki z grubego szkła (by mieć pewność, że nie pęknie!) i zawijając ją ręcznikiem (by się nie oparzyć!). Osoby cierpiące na bóle mięśni i stawów, którym pomaga terapia ciepłem, potwierdzają także dobroczynny wpływ korzystania z sauny na swoje samopoczucie. W aptece można kupić także okłady żelowe, które można nie tylko chłodzić w lodówce, gdy chce się przygotować zimny okład, ale także nagrzewać w ciepłej wodzie, by przygotować ciepły okład.

Co na ból mięśni i stawów? Smarowanie do zadań specjalnych!

Chłodzenie i rozgrzewanie bolących mięśni i stawów umożliwiają także maści, kremy, olejki i żele. Te preparaty, w większości dostępne w aptece bez recepty, mają jednak dodatkową super moc – działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dzięki swojej formie, która pozwala stosować je miejscowo, na skórę w bolącym miejscu, czyli z pominięciem układu pokarmowego, nie tylko działają dokładnie tam, gdzie występuje dolegliwość, ale także nie są obciążeniem dla żołądka czy wątroby. Kluczowy dla ich skuteczności jest skład. Jeśli zastanawiasz się, co wybrać na ból mięśni, a co na ból stawów, zwróć uwagę na to, czy preparat, którego zakup rozważasz zawiera: ibuprofen, diklofenak, naproksen lub etofenamat, czyli leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Nie bez znaczenia jest także to, by krem, żel czy maść dokładnie wmasować w skórę. Z resztą sam masaż bolących miejsc z użyciem ziołowej oliwki czy balsamu do masażu o naturalnym składzie także powinien przynieść ulgę w bólu mięśni i stawów o niewielkim nasileniu.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here