Dobry dostawca cieląt – po czym go rozpoznać?

0
843
Dobry dostawca cieląt

Hodowanie cieląt rzeźnych w Polsce jest jednym z czołowych działań rolniczych ostatnich lat. Z roku na rok przybywa hodowców decydujących się na eksport wołowiny, a co za tym idzie, wzrasta też zapotrzebowanie na zakup cieląt do hodowli i tuczenia. Jednak znalezienie odpowiedniego dostawcy, który zaoferuje doskonałej jakości zwierzęta, zdrowe i bez wad genetycznych okazuje się nie takie łatwe.

Zróżnicowany chów

W pierwszej kolejności hodowcy zwracają uwagę na to, skąd pochodzą cielęta oraz jakie mają korzenie genetyczne. Pożądane są rasy o dużej tuczności oraz mięsności, czyli takie, które szybko przybierają na wadze i już po nawet półtora roku nadają się na sprzedaż z dużym zyskiem. Jednocześnie powinny być to cielęta wytrzymałe i przystosowane do polskich warunków hodowlanych, czyli letniego wypasu na polach i zimowego stania w oborach. Aby uzyskać jak najlepsze efekty hodowlane stosuje się zasadę zróżnicowanego chowu, czyli kupowania cieląt różnych ras od np. https://www.rogofarm.pl/pl. Dzięki temu nawet w przypadku małej mięsności jednej z nich, druga będzie mogła nadrobić takie straty.

Dokumenty weterynaryjne

Przy szukaniu dobrego dostawcy cieląt należy zwracać uwagę na to, czy posiada on pełne dokumenty zwierzęcia. Dotyczy to zwłaszcza dokumentacji weterynaryjnej, bez której dalsze odsprzedanie już odhodowanego byka czy krowy nie byłoby możliwe. W przypadku hodowli na własny użytek nie jest to aż tak ważne, ale przy eksporcie zagranicznym dokumentacja weterynaryjna jest niezbędna.

Transport i jego warunki

Hodowcy najrzadziej przykładają wagę do jeszcze jednego elementu sprzedaży cieląt – transportu. Najczęściej interesuje ich to, aby zwierzęta dotarły jak najszybciej i możliwie jak najtańszym kosztem. Tymczasem warunki transportu są również niezwykle ważne, ponieważ decydują o formie cieląt, ich stanie fizycznym i psychicznym. Szczególnie ten ostatni okazuje się istotny, ponieważ zestresowane jazdą zwierzęta gorzej przyzwyczajają się do nowego miejsca i ciężej asymilują. To z kolei przekłada się na niepokój w całym stadzie oraz walkę o dominację, która niekiedy kończy się zranieniami walczących zwierząt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here