Profilaktyka związana z odpowiednim dbaniem o swojego czworonoga

0
1463
Profilaktyka związana z odpowiednim dbaniem o swojego czworonoga

Właściciele zwierząt powinni dokładać wszelkich starań, aby ich czworonożni przyjaciele nie zostali narażeni na inwazję pasożytniczą. Zarażenie się chorobą pasożytniczą przez psa lub kota można zminimalizować przez stosowanie odpowiedniej profilaktyki.

Szczep i odrobaczaj od pierwszych wspólnych chwil!

Młode zwierzęta są szczególnie narażone na choroby pasożytnicze, niestety mogą się one okazać bardzo groźne dla ich zdrowia. Ryzyko zarażenia glistą u szczeniąt występuje jeszcze w życiu płodowym, z kolei koty rodząc się wolnymi od robaków, mogą się nimi zarazić w czasie picia mleka matki. Wraz z rozrostem zwierzaków i nabieraniem przez nie samodzielności, wzrasta też możliwość zarażenia się pasożytami, występuje one bowiem w glebie, wodzie, surowym mięsie i tkankach drobnych zwierząt. Zatem zabawa w polewanie na ptaki lub myszy może zakończyć się chorobą. Regularne szczepienie i odrobaczanie czworonożnych przyjaciół może nieść skutki dla zdrowia opiekunów, ponieważ niektóre pasożyty mogą przenosić się na ludzi.

Odrobaczenie zwierząt jest proste!

Odrobaczanie psa lub kota jest obecnie bardzo proste. Wśród dostępnych preparatów na choroby pasożytnicze wybrać można spośród tradycyjnych tabletek, past i zawiesin doustne, a także preparatów typu spot-on, które szybko i wygodnie zakrapia się na kark zwierzaka. Warto odwiedzać gabinet weterynaryjny regularnie, aby weterynarz mógł poznać zwierzę i ocenić ryzyko zarażenia pasożytami, a także określić częstotliwość odrobaczania.

Profilaktyka chorób pasożytniczych

Aby profilaktyka była skuteczna i zatrzymała choroby pasożytnicze u kotów i psów, należy stosować podstawowe zasady higieny, które ograniczają możliwość zarażenia. Dlatego należy myć ręce przed każdym posiłkiem – zwłaszcza po zabawie ze zwierzęciem, w czasie spacerów trzeba sprzątać po psie, przykrywać nieużywane piaskownice, by zwierzęta nie zrobiły sobie z nich toalet – które stają się skupiskami bakterii, a do codziennych nawyków należy wprowadzić dokładne mycie owoców i warzyw. Higiena w diecie zwierząt pełni bardzo ważną rolę, przez co warto ograniczyć karmienie psów i kotów surowym mięsem, a wodę do picia podawać przegotowaną i regularnie wymienianą.

Wakacje dla wszystkich!

Przed wyjazdem na urlop dobrze jest odwiedzić lekarza weterynarii i skonsultować z nim stosowaną w trakcie wyjazdu profilaktykę. Lekarz weterynarii może zaproponować dodatkowe odrobaczanie, zaproponować specyfiki chroniące przed ugryzieniami komarów, które mogą przenosić mikrofilarie pomiędzy zwierzętami a ludźmi. O wiele prościej jest zapobiegać, niż wyleczyć choroby pasożytnicze u psów i kotów. Dbajmy o naszego zwierzaka w kwestii możliwych komplikacji. Odrobaczanie psa jest z reguły łatwiejsze niż odrobaczenie kota, ale jeśli będziemy je wykonywać regularnie – zwierzę będzie coraz mniej manifestować soje niezadowolenie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]