Dieta ketogeniczna: Szkodzi czy pomaga?

0
2193

Dieta ketogeniczna to sposób przygotowywania posiłków, w których trzeba podwyższyć podaż tłuszczów przy równoległym ograniczeniu konsumowania węglowodanów. Ta dieta jest jedną z tych, które muszą być monitorowane przez dietetyka, bądź lekarza.

Kto może stosować dietę ketogeniczną ?

Dieta ketogenna ma pomóc w padaczce opornej na leki, w szczególności u dzieci, w zespole Retta, zespole Draveta, zespole Doose czy stwardnieniu guzowatym. Niektóre źródła podają, iż pomaga również w autyzmie, chorobie Alzheimera czy Parkinsona. Nad tą dietą powinny zastanowić się także osoby z chorobami autoimmunologicznymi, z cukrzycą lub insulinooporością.

Dieta ketogeniczna może też być stosowana przez zdrowe osoby co chcą schudnąć 5 kg do nawet 20 kg nie czując głodu ani stresu. Dieta ketogeniczna wymaga jednak zmiany stylu życia i zaangażowania się.

Co można jeść?

Ważne jest, aby organizm pozyskał pożywienie bogate w tłuszcze, ale węglowodany muszą mieć najmniejszą ilość z możliwych. Osoby, które zdecydowały się na dietę ketonową, mogą jeść:

  • Nieprzetworzone mięsa – pyszna sklepowa wędlina niestety odpada – mięso musi być tłuste np. antrykot wołowy. Musimy pamiętać o dokładnym przeliczaniu ilości, bo mięso posiada białko, które zamienia się w glukozę, a glukoza może zablokować proces ketozy. Dowiedz się więcej na temat ketozy na ketowariatka.pl.
  • Jajka – tutaj mamy dowolność, gotowane lub smażone na naturalnym tłuszczu nie zaszkodzą.
  • Ryby – koniecznie te tłuste np. halibut. Smażone bądź pieczone bez panierowania.
  • Warzywa i owoce – zasada jest jedna jak warzywa to tylko te, które nie rosną w gruncie jak np. sałata czy kalafior, a owoce tylko jagodowe np. truskawka, borówka.
  • Tłuszcze – tylko te naturalne np. masło, oliwa z oliwek z wyższej półki.
  • Nabiał – nie musi być fit, ważne by był przetworzony. Można jeść pełnotłusty ser bądź twaróg. Czyste mleko jest wykluczone.
  • Nawadnianie – pijemy przede wszystkim wodę, która nawadnia organizm i sprzyja dobremu samopoczuciu.

Dieta ketogeniczna: Skutki uboczne

Przechodząc na dietę ketogenną, trzeba liczyć się z tym, że mogą wystąpić objawy niepożądane. Organizm musi się przyzwyczaić do zwiększonych tłuszczy, a zanim to nastąpi pacjent może mieć zaparcia lub biegunki, a do tego bóle jamy brzusznej. Ospałość i ciągłe zmęczenie to niestety częsta dolegliwość, szczególnie na początku.

Czy dieta ketogeniczna jest szkodliwa?

Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda dieta ma swój wpływ na nasze zdrowie. Osoby zdrowe czy chore np. na padaczkę i są w stałym kontakcie z lekarzem czy dietetykiem, konsultują dietę i układają z nim jadłospis nie muszą się martwić, że dieta ketonowa im zaszkodzi.

Warto, również pamiętać, iż powinno się przyjmować suplementy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here