Wreszcie podejmujesz tę odkładaną od miesięcy decyzję. Nawet kupujesz karnet na siłownię. Na razie online, bo żeby ruszyć się z kanapy potrzeba jednak sporej determinacji. Kupujesz strój w wypasionym sklepie dla sportowców i wygodne markowe buty. Wyobrażasz sobie, jak zmieni się twoje ciało po kilku wizytach na siłowni. Zanim to się stanie potrzebne będą ci ćwiczenia na siłowni dla początkujących.
Nie od razu Kraków zbudowano – głosi stare przysłowie. I choć niby wszyscy to wiedzą, w praktyce wolimy wyobrażać sobie niemożliwe. Z reguły takie myślenie życzeniowe odnosi się do naszego ciała. Kiedy już uda nam się podjąć decyzję o zmianie trybu życia, gdy łapiąc zadyszkę przy wchodzeniu na drugie piętro czujemy, że coś z nami nie tak, z reguły wtedy w naszej głowie pojawia się nieśmiała myśl: a może by tak siłownia?
Uspokajamy rozkołatane serce i oczami wyobraźni widzimy jak polepsza się nasza kondycja dzięki regularnym treningom. Rzeczywistość jednak często zaskakuje i mimo najlepszych chęci po krótkim czasie wracamy do punktu wyjścia. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest słomiany zapał i przetrenowanie w początkowej fazie. Aby uniknąć zakwasów i w pełni czerpać przyjemność z treningu potrzebne są ćwiczenia na siłowni dla początkujących. Bez tej fazy możemy sobie zrobić sporo krzywdy.
Siłownia? Jak zacząć – poradnik w kilku krokach
Przede wszystkim zanim już wydamy sporo pieniędzy na strój oraz karnet, warto zadać sobie pytanie czego tak naprawdę oczekujemy dzięki treningom? Na to pytanie warto odpowiadać sobie stopniowo w trakcie pierwszych treningów. Zupełnie inaczej ćwiczy się aby schudnąć, a inny jest plan treningowy dla osób chcących nabrać masy mięśniowej. Skoro więc inwestujemy swój czas i pieniądze w nasze zdrowie, nie warto oszczędzać. Lepiej wygrzebać z portfela kilkaset złotych więcej i skorzystać z porad profesjonalnego trenera.
Dzięki kompleksowej opiece, łatwiej sprecyzujemy swój cel, co pozwoli nam uniknąć rozczarowań szczególnie w pierwszym etapie. Unikniemy też błędów w samych ćwiczeniach, które wykonywane niewłaściwie nie będą efektywne, a do tego mogą przysporzyć szkody naszemu ciału. Zakwasy czy bóle mogą skutecznie zniechęcić nas do dalszych ćwiczeń. A przecież chodzi nam o coś zupełnie odwrotnego.
Pierwszy miesiąc na rozruch
Pierwsze wizyty na siłowni w niczym nie powinny przypominać profesjonalnych, wyczerpujących treningów. Poświęć ten czas na przygotowania swojego ciała do wysiłku oraz naukę efektywnych treningów. Pierwsze tygodnie to przede wszystkim nauka systematyczności i oswajanie się ze specyfiką miejsca.
Ważne jest aby na ten okres wybierać jedynie ćwiczenia na siłowni dla początkujących. Chodzi o przyzwyczajenie naszego ciała do wysiłku bez zbędnego forsowania się. Plan ma być łatwy i niezbyt intensywny. Ćwiczenia na siłowni dla początkujących to przede wszystkim trening naszej cierpliwości.
Rozgrzewka czyli wstęp
Ile powinien trwać trening? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, warto wiedzieć ile trwać powinna sama rozgrzewka, szczególnie poprzedzająca ćwiczenia na siłowni dla początkujących. Na solidne rozciąganie dla nowicjuszy, ale i zaprawionych sportowców i sportsmenek potrzebne jest około piętnastu do dwudziestu minut.
W tym czasie można maszerować, unosząc wysoko kolana przy jednoczesnym wymachiwaniu ramionami. Dobrze sprawdzają się także skłony na nieugiętych kolanach, wymachy ramion czy przysiady, bądź prostowanie nóg na drążku. Ćwiczenia na siłowni dla początkujących podobnie jak rozgrzewka na starcie nie mogą być wyczerpujące.
Jak zacząć bez trenera
jeżeli jednak nie mamy pieniędzy by zainwestować w trenera albo obawiamy się, że słomiany zapał weźmie w nas górę i wyrzucimy pieniądze w błoto wystarczy samemu solidnie przygotować się by przygotować plan naszych ćwiczeń. Aby było to możliwe, sprawdźmy czy siłownia, którą wybraliśmy ma swoich trenerów, którzy nadzorują osoby ćwiczące i korygują błędy bądź służą radą w trakcie ćwiczeń. Obecność takiej osoby sprawi, ze ćwiczenia na siłowni dla początkujących nie skończą się kontuzją. Zanim więc wybierzemy się do studia fitnessu, przygotujmy orientacyjny plan swoich ćwiczeń z uwzględnieniem naszych potrzeb.
Podstawowa wiedza w tym temacie znajduje się na forach internetowych bądź filmikach za darmo dostępnych w sieci. Po kilkukrotnym obejrzeniu i zgłębieniu wiedzy na temat tego, co konkretnie chcemy osiągnąć powinno się udać nawet bez asysty trenera. Oprócz filmów treningowych i forów z poradami dotyczącymi ćwiczeń, czytajmy też opinie i recenzje na temat miejsc, do których planujemy wykupić karnet. Taka wiedza, szczególnie gdy miejsce zatrudnia profesjonalistów pozwoli nam zaoszczędzić nam na trenerze personalnym.