Istnieje wiele różnych spojrzeń na jogę. Dla niektórych jest tylko gimnastyką, dla innych stylem życia i filozofią. Praktykowanie jogi z pewnością powinno polegać także na słuchaniu potrzeb swojego ciała oraz dbaniu o nie.
Czym jest joga?
Popularna w Polsce joga jest tak naprawdę rodzajem gimnastyki, odizolowanej od swoich religijnych korzeni i duchowego aspektu. Używając terminu „joga” odnosimy się do Hatha-jogi, będącej jedną z pięciu odmian hinduistycznej praktyki oraz filozofii medytacyjnej. Hatha-joga polega na ćwiczeniach oddechowo-fizycznych. Pozostałe odmiany jogi to bhakti-joga mająca na celu odnalezienie relacji z Bogiem, karma-joga czyli próba osiągnięcia wyzwolenia dzięki bezinteresownym czynom, radża-joga stanowiąca tzw. ścieżkę serca oraz dźńana-joga której celem jest osiągniecie wyzwolenia z reinkarnacji.
Prawidłowo rozumiana joga nie powinna być jednak zwykłą alternatywą dla fitnessu. Człowiek w jodze rozumiany jest jako całość a jej celem jest połączenie wszystkich aspektów ludzkiej egzystencji. Zajęcia z ciałem stanowią wyłącznie praktyczny wymiar jogi, bez uwzględnienia jej duchowości. Jednakże w większości przypadków w Polsce joga traktowana jest mimo wszystko jako zwykle zajęcia gimnastyczne, dostępne pomiędzy pilatesem a rowerkami.
Joga lekarstwem na stres
Wiele osób wybiera ćwiczenie jogi jako formę walki ze stresem. Okazuje się, iż jest to bardzo rozsądny wybór ponieważ regularne ćwiczenie jogi przynosi wiele korzyści takich jak zlikwidowanie napięcia ciała, redukcja chronicznego stresu poprzez zmniejszenie poziomu kortyzolu, regulacja rytmu serca oraz niwelowanie zaburzeń psychicznych m.in. depresji, stanów lękowych, problemów ze snem a nawet ADHD.
Jak zacząć przygodę z jogą?
Praktykowanie jogi jest tak naprawdę jest odpowiednie dla każdego, bez względu na wiek, wagę czy kondycję fizyczną. Dla niektórych mogą będzie stanowić formę rozwoju duchowego, dla innych wyłącznie ćwiczenia fizyczne lub próbę podążania za tymczasową modą. Nie można stwierdzić jaki powód rozpoczęcia praktykowania jogi jest najlepszy, ponieważ każdy powód który skłania nas do aktywności fizycznej jest dobry.
Często można spotkać się z opinią, iż joga jest oparta na monotonnych, nudnych u powolnych ćwiczeniach opierających się na długim przesiadywaniu w pozycji lotosu. Z drugiej strony często zdarzają się opinie, iż joga jest bardzo trudna i opiera się na wyjątkowo dziwnych i ciężkich do wykonania pozycjach. Tak naprawdę joga dla początkujących opiera się na stopniowym przygotowywaniu organizmu do wysiłku. Na początku nie przyjdzie nam wcale srac na głowie ani siedzieć długo w pozycji lotosu, ponieważ w przypadku osób jeszcze nie rozciągniętych, ze sztywnymi stawami mogłoby to nadmiernie obciążyć kolana.