Trening CrossFit – jakie efekty można uzyskać?

0
2754
Trening CrossFit - jakie efekty można uzyskać?

Morderczy, kontuzjogenny, modny – te trzy słowa nierozerwalnie kojarzone są z CrossFitem. Gdyby jednak przedrzeć się przez fasadę niebezpiecznego trendu, program treningowy amerykańskiego pochodzenia to nie tylko szaleńcze ćwiczenia bez rozgrzewki czy przerw. Dowiedz się czym naprawdę jest crossfit, a także jakie korzyści przynosi zarówno dla ciała, jak i dla umysłu.

CrossFit to program treningowy autorstwa amerykańskiego małżeństwa – Grega Glassmana i Lauren Jenai. Oficjalnie funkcjonująca od 2000 roku korporacja CrossFit, Inc. zmiana była już wcześniej, w 1996 roku, jako klub fitness “Cross-Fit” w Santa Cruz (California). Glassman, trener personalny i gimnastyk, dopracowywał plan treningowy CrossFitu przez lata, by stworzyć intensywny trening interwałowy łączący elementy aerobiku, podnoszenia ciężarów i kalisteniki. Pierwotny zamysł uległ jednak zmianie, a wokół programu treningowego narosła społeczność, dzięki której CrossFit stał się dyscypliną sportową i swego rodzaju filozofią.  

CrossFit – bardziej, lepiej, szybciej, mocniej

Wykorzystując doświadczenie w zakresie szeroko pojętego fitnessu i sportu, Glassman opracował podstawy dyscypliny. Wyodrębnionych zostało 10 atrybutów, na podstawie których opracowano pierwsze zestawy ćwiczeń. Te atrybuty to kolejno:

  • Wydolność kardiowaskularna – zdolność organizmu do wydajnego wykorzystania tlenu
  • Kondycja – zdolność do efektywnego gromadzenia i wykorzystania energii
  • Siła – umiejętność skutecznego wykorzystania mięśni lub grup mięśniowych
  • Elastyczność – maksymalizacja zakresu ruchu wybranych stawów
  • Moc – zdolność do przyłożenia jak największej siły w jak najkrótszym czasie
  • Szybkość – minimalizacja czasu, jaki zajmuje wykonanie powtórzenia ruchu
  • Koordynacja – umiejętność połączenia złożonych ruchów w jeden cykl
  • Zwinność – minimalizacja czasu pomiędzy poszczególnymi ruchami w cyklu
  • Równowaga – zdolność do manipulowania środkiem ciężkości swojego ciała
  • Precyzja – umiejętność kontrolowania mocy i kierunku podczas wykonywania złożonego ruchu

Program treningowy CrossFit zakłada, że praca nad wymienionymi powyżej atrybutami to najlepszy sposób na rozwinięcie szeroko pojętej sprawności fizycznej. W przeciwieństwie do treningów nastawionych na zmianę sylwetki, dla których wysportowanie jest jedynie pozytywnym efektem ubocznym, plan treningowy CrossFit warunkuje ciało w sposób niewidoczny dla oka, kształtując przy tym atrakcyjną, wysportowaną sylwetkę.

W zdrowym ciele mocny duch

Smukła sylwetka i poprawa sprawności fizycznej to dość oczywiste efekty ćwiczenia większości dyscyplin sportowych. Tym, co wyróżnia CrossFit spośród innych programów treningowych jest nieco bardziej subtelny efekt – żelazna wola. Codzienne, trwające niemal pół godziny treningi wymagają stuprocentowego zaangażowania każdej komórki ciała. Jak by na to nie spojrzeć, do utrzymania sił i chęci każdego dnia konieczny jest niespotykany wręcz hart ducha. Satysfakcja i siła woli będące efektem regularnych treningów przekładają się natomiast na pewność siebie niezbędną w życiu codziennym.

Sprawność fizyczna, atrakcyjny wygląd i siła ducha to wyniki, których osiągnięcie wymaga zazwyczaj ogromnego nakładu czasowego. To także efekty ćwiczenia CrossFitu każdego dnia. Jeśli ceną za ich osiągnięcie jest ćwiczenie w zgodzie z popartym doświadczeniem programem treningowym uznawanym powszechnie za “morderczy, kontuzjogenny i modny”, zdecydowanie warto spróbować.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here