Przy jakich chorobach występują powiększone węzły chłonne?

0
1548

Węzły chłonne w organizmie człowieka

Węzły chłonne stanowią w naszym organizmie niezwykle ważny element układu limfatycznego. Ogólnie rzecz ujmując, ich zadaniem jest zatrzymywać i niwelować patogeny, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu. A robią to poprzez produkcję przeciwciał. W momencie, gdy potrzebna ich liczba jest bardzo duża, mogą pojawić się na węzłach charakterystyczne zgrubienia.

Przy jakich chorobach występują powiększone węzły chłonne?

Wachlarz chorób, które wpływają na powiększanie się węzłów chłonnych, jest bardzo szeroki, począwszy od najprostszej infekcji, a na nowotworach skończywszy. Najczęstszą przyczyną są trwające w organizmie stany zapalne. Wówczas powiększenie węzłów chłonnych następuje w obrębie konkretnego obszaru. Kiedy więc mamy anginę, powiększają się węzły zlokalizowane za uszami czy pod żuchwą. W przypadku zapalenia ścięgien ręki, powiększeniu ulegają węzły zlokalizowane w okolicy pachy. Problemy z kończynami dolnymi mogą natomiast powodować powiększenie węzłów w pachwinie, a zapalenie płuc węzłów obojczykowych.

Powiększenie większej ilości węzłów

W przypadku stanów zapalnych, czy lekkich infekcji wirusowych najczęściej powiększeniu ulegają konkretne węzły. Zdarza się jednak, że zaobserwować można powiększenie ich wszystkich. Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia w przypadku chorób zakaźnych, jak odra czy różyczka, mononukleozy, boreliozy, AIDS czy białaczki.

Jak reagować na powiększenie węzłów chłonnych

Jeśli wiemy, że w naszym organizmie toczy się właśnie stan zapalny, nie powinniśmy się martwić. Jeśli jednak żadnych objawów choroby nie odczuwamy, powinniśmy wykonać badanie na obecność w krwi białka C-reaktywnego. Badanie CRP powie nam, czy gdzieś po cichu nie rozwija się u nas właśnie stan zapalny. A jeśli badanie to nie wykaże podwyższonego poziomu CRP, wówczas należy zacząć szukać innej przyczyny. Węzły zawsze są reakcją na zmiany patologiczne w naszym organizmie. Na pewno więc nie wolno nam ich lekceważyć, jeśli stan powiększenia trwa dłuższy czas.

http://bio-amore.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here