Końcówka ciąży – co się dzieje z dzieckiem i jego mamą?

0
1568

Pod koniec ciąży wiele kobiet odczuwa dość mocno zmiany, które zachodziły w ich organizmach. Większa waga, zmęczenie czy też inne dolegliwości sprawiają, że ciężko jest wykonywać nawet wiele domowych czynności.

31. tydzień ciąży to czas, w którym maluszek rośnie bardzo intensywnie, dlatego też w tym okresie przyrost wagi u kobiety może być dość spory. Ze względu na to w brzuchu robi się coraz mniej miejsca, dlatego też ewentualne ruchy maluszka są coraz mocniej odczuwalne. Należy jednak o siebie dbać, ponieważ w tym czasie może wystąpić ryzyko przedwczesnego porodu, a to nie jest dobre dla dziecka ze względu na niewykształcone dobrze płuca.

Zmiana pozycji na główkową to czynność, którą maluszek wykonuje często gdy zaczyna się 32. tydzień ciąży. Oczywiście nie trzeba się martwić, jeżeli dziecko wciąż pozostaje w innej pozycji, w każdej chwili bowiem może się przekręcić i przygotować do porodu. Rosnąca waga maluszka powoduje, że wykonywane przez niego ruchy mogą być odczuwalne jako bolesne, często bowiem uderza rączkami lub nóżkami w wątrobę czy też w pęcherz moczowy. Dla kobiety to okres zwiększonego zmęczenia i dyskomfortu z powodu obrzęków nóg.

33. tydzień ciąży stanowi intensywny rozwój dziecka w brzuchu. Jego kości stają się znacznie twardsze, pod skórą gromadzi się więcej tkanki tłuszczowej. W większości przypadków maluszek jest już ułożony w pozycji główkowej, przygotowany do przyjścia na świat. Przyszła mama powinna o siebie dbać, gdyż zbyt duży wysiłek fizyczny może sprawić, że urodzi zbyt wcześniej.

manukazdrowie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here