Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze jest przyczyną wielu niebezpiecznych dla życia stanów. Jednym z nich jest wylew. Jest to bardzo groźny krwotok wewnętrzny, który może skończyć się śmiercią.
JAK DOCHODZI DO WYLEWU?
Przyczyną wylewu krwi do mózgu jest najczęściej pęknięcie ważnego naczynia krwionośnego zasilającego narząd. Dochodzi do tego najczęściej wskutek pęknięcia tętniaka powstającego w wyniku zmian zakrzepowych lub miażdżycowych tworzących miejsce w naczyniu, w którym gromadzi się krew. Jej napór w końcu rozrywa ścianki żyły lub tętnicy i zalewa mózg od zewnątrz.
OBJAWY WYLEWU
Wylew cechuje obecność bardzo dobrze widocznych objawów, po wystąpieniu których należy natychmiast zadzwonić po służby ratunkowe. Do typowych symptomów zaliczamy:
– bardzo silny ból głowy,
– mdłości i wymioty,
– osłabienie kończyn,
– jednostronny lub obustronny paraliż,
– utrata przytomności.
Do większości objawów dochodzi przez nagły upływ krwi z naczyń krwionośnych, w wyniku czego automatycznie spada ilość krwi dostarczanej do kończyn i mózgu. Ponadto krew zawiera tlen konieczny do funkcjonowania organizmu. Jeśli wydostanie się poza żyły i tętnice, organy będą niedotlenione przez co osłabną, a z czasem obumrą.
SKUTKI WYLEWU
Wyciekająca z pękniętego naczynia krew zalewa korę mózgową, co powoduje jej obumierania. Posoka wnika również w głąb narządu. Skutkiem tego może być porażenie wszystkich narządów, za których pracę odpowiada zalana część mózgu. Najczęstszymi skutkami wylewu są:
– utrata wzroku,
– trwały paraliż,
– urazy mózgu spowodowane niedotlenieniem,
– utrata pamięci,
– porażenie ruchowe,
– upośledzenie psychiczne.
*Wylew krwi do mózgu – objawy i następstwa
*Nużeńce
*Eozynofile